Co to jest coaching?

Coaching owiany u nas w Polsce niezbyt dobrą chlubą rozwija się dość dobrze. Sam fakt, że coraz więcej uczelni oferuje studia o tym kierunku. Jednym z pierwszych uniwersytetów w naszym kraju, który w swojej ofercie zawarł studia na kierunku doradztwo filozoficzne i coaching był Uniwersytet Śląski w Katowicach. Wiele za i przeciw mówi o studiowaniu takiego kierunku.


Negatywny odbiór tej profesji może pochodzić stąd, że w świecie mediów jest coraz więcej samozwańczych coachy. Mówią o tym, jak to osiągnęli sukces, a najczęściej usiłując wciągnąć swoich odbiorców w piramidy biznesowe. Zazwyczaj taki coach z Instagrama skończył dwa szkolenia z mentoringu i wciska obserwatorom regułki o tym, że przecież każdy może osiągnąć sukces. Jednak tak naprawdę czym jest coaching?


Przede wszystkim coach kojarzy nam się z osobą uśmiechnięta, która swoją energią motywuje do dalszego rozwoju i pozytywnego myślenia. Jak bardzo jest to błędne myślenie. Proces coachingowy czerpie w dużej mierze z psychologii. Realizuje się cele rozwojowe na podstawie możliwości i zasoby klienta.
Coach nie rozwiązuje problemów, nie daje gotowych rozwiązań. Wspomaga klienta w odnajdywaniu dróg i nigdy nie wskazuje tej właściwej. Nawet jeżeli dla niego wydaje się niedorzeczna, to klient podejmuje decyzje, a z ewentualnych błędów wyciąga naukę. Proces bazuje na zastosowaniu dużej ilości ćwiczeń i narzędzi przeznaczonych do celów coachingu. Przykładami mogą być: koło życia, mapa podróży czy koszyk obowiązków.

Prowadzący taką sesję zadaje z reguły pytania otwarte odnośnie do rezultatów ćwiczenia i pogłębieniu samoświadomości klienta. Czerpie się tutaj ze znanej od wieków nauki Sokratesa i jego metody położniczej. Nie bez powodu Sokrates jest więc uznawany za ojca coachingu. Rozmówca zazwyczaj po przeprowadzeniu takiej sesji dochodzi do pewnych wniosków. Ważne jest, że nie każdy jest tak samo otwarty i to dojście do wniosków może być trudniejsze.
Warto też rozeznać się komu ten coaching jest potrzebny. Duże korporacje zazwyczaj posiadają swojego coacha, który będzie wspomagał w pracy kolejne działy bądź pracowników. Jednak coraz większą popularnością cieszy się life coaching. Klient indywidualny udaje się do coacha w sytuacji, kiedy ma jakiś konkretny problem, który potrafi zdefiniować. Czasami podczas sesji ujawnia się inny problem, z którym klient się zmaga. Warto zaznaczyć, że osoba udająca się na taką sesję wie, co chce zmienić w swoim życiu i przede wszystkim chce zmian. Właśnie chęć i świadomość zmian jest kluczem do odróżnienia procesu coachingowego, odróżnia go od terapii u psychoterapeuty.

Zobacz również:
Jak znaleźć pracę?
Jak wstawać o 5 rano
jak zmotywować się do pracy
jak się oświadczyć
Polecane artykuły na naszej stronie

Zapotrzebowanie na coaching jest i będzie coraz większe. Zwłaszcza wśród ludzi, którzy mają świadomość tego, czym ten proces jest i jak mogą go wykorzystać w swoim życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.