Czym zastąpić firany?

Dekoracji okien niemal każdego napotkanego jeszcze nie tak dawno temu mieszkania czy domu uzupełniano zasłonami i firanami. Te tworzone w ogromnej ilości wzorów i barwy stanowiły dobry dodatek do ogólnego wystroju pomieszczenia. Nie zawsze da się dopasować ten rodzaj dekoracji do pomieszczeń tworzonych w nowoczesnych designach. Stopniowo odchodzimy od firanowego trendu i zastanawiamy się czym je zastąpić. Możliwości na rynku jest wiele, co jest dobrym prognostykiem na umożliwienie nam dokończenia dekoracji w sposób, jaki sobie wymarzyliśmy.

Czy w ogóle zasłaniać okno?

W wielu obecnych trendach wnętrzarskich wykorzystuje się szerokie przeszklenia, jako jeden z elementów dekoracyjnych. Nie zasłania się okna w ogóle lub stosuje się wyłącznie zasłony, które służą nam do zasłaniania okna wieczorami. Takim sposobem zabezpieczymy się przed wścibskim spojrzeniem, ale i stworzymy komfortowe warunki do pomieszkiwania w tych pomieszczeniach. Wielkich okien nie da się jednak montować wszędzie. Są więc sposoby aranżacji wnętrz, które lepiej sprawdzą się, gdy częściowa izolacja od warunków panujących na zewnątrz jest konieczna, ale także w sytuacjach dopełnienia wnętrzarskiego planu.

Popularne rozwiązania

Na dekorację okna świetnie nadadzą się rolety rzymskie. Ich niebywałym atutem jest nie tylko wygląd i szeroka rozpiętość designów, ale i możliwość przesłonięcia całego okna i odizolowanie się od natrętnych spojrzeń z zewnątrz. Ten rodzaj rolet pomaga także obniżyć temperaturę w pomieszczeniach i przydaje się w szczególnie nasłonecznionych miejscach, w których pragnęlibyśmy, aby było nieco chłodniej.

Ponadto na rynku znajdziemy także i alternatywy do tego rozwiązania. Wybierzemy więc rolety dzień i noc lub te materiałowe. Dzięki nim wpuścimy światło do pomieszczenia, gdy będziemy mieli taką ochotę i przesłonić widok jego wnętrza, wedle naszej zachcianki.

A może żaluzje i plisy?

Drewniane żaluzje są w stanie stworzyć niepowtarzalny klimat. Wszędzie tam, gdzie zdecydujemy się na ich wykorzystanie. Zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użytkowych. Żaluzja taka jest chętnie wybieranym produktem, który w obecnym czasie przechodzi swój prawdziwy renesans. Alternatywą dla tego rozwiązania będą także żaluzje bambusowe i aluminiowe. Każdy z tych rodzajów ma swoje atuty, ale także dzięki tworzywu, z którego został wykonany, jest wysoce odporny i wytrzymały.

Plisy z kolei, podobnie jak rolety rzymskie można co pewien czas oczyścić lub nawet wyprać. Na rynku obecne są także te, które można zwijać w sposób harmonijkowy, przesuwać zarówno w górę, jak i w dół. Ten rodzaj okiennej zasłony sprawdzi się bardzo dobrze w miejscach i pomieszczeniach z dużym przeszkleniem. Tam plisa może pokazać pełnię swoich argumentów i walory estetyczne.

Inne rozwiązania

Wśród produktów na nasze okna znajdziemy jeszcze kilka mniej popularnych, lecz równie dobrych rozwiązań dekoracyjnych. Wśród nich wymienimy Panel Track czy squid. Te pierwsze doskonale nadadzą się na wielkie okna, te drugie pomogą zabezpieczyć szybę przed zarysowaniami, ale i osłonić nieco pomieszczenie przed nadmierny nasłonecznieniem.

Firany ostatecznie nie przeszły jeszcze do lamusa. Ich popularność wciąż jest ogromna. Na rynku są jednak dostępne rozwiązania, które sprawdzają się w bardziej nowoczesnym designie wnętrzarskim.

Jeśli szukasz inspiracji koniecznie sprawdź aplikację Idescu – https://idescu.pl/pl/

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content