Jak się oświadczyć

Jak się oświadczyć? Poznaj sposoby, by powiedziała „tak”!

Dowiedz się jak się oświadczyć. Oświadczyny to dla każdej pary wyjątkowy moment, który kształtuje całe kolejne lata ich wspólnego życia. Są one również symbolicznym początkiem przygotowań do ślubu. Nic więc dziwnego, że dla obu stron jest to moment pełen emocji, ale także niepewności. Jak oświadczyć się dziewczynie, by ta chwila była jedną z najpiękniejszych w całym życiu?

Jak powinny wyglądać oświadczyny? 5 sprawdzonych porad

Jak się oświadczyć, by nie zawieść oczekiwań partnerki? To pytanie zadaje sobie ogromna część mężczyzn tuż po zakupie idealnego pierścionka. Sama biżuteria to jednak za mało, by usłyszeć długo wyczekiwane „tak”. Przygotowując się do zadania jednego z najważniejszych pytań w całym życiu warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak:

Rozmiar pierścionka. Ogromna część panów nie bierze pod uwagę tego czynnika, mimo że jest on jednym z najważniejszych dla całych oświadczyn. Jeśli przyszła żona już wcześniej nosiła ozdoby na palce, można znaleźć ich rozmiar we wnętrzu pierścionka (jeśli jest to stosunkowo nowy nabytek, w którym nie zatarły się grawerowania). Często sama przyszła narzeczona może nie znać rozmiaru swojego palca. W takich przypadkach dobrze jest wykorzystać pierścionki-zabawki zmieniające rozmiar czy dyskretny pomiar obwodu palca w czasie snu.

Okoliczności planowanych oświadczyn. Na tak istotne wydarzenia warto wybrać piękną scenerię czy romantyczne miejsce, które podkreśli wagę tej chwili. Warto również zastanowić się, których sytuacji unikać – oświadczyny w czasie świąt czy na weselu innej pary mogą się okazać nie tylko strzałem w kolano, ale także początkiem długich konfliktów! Planując swoją własną odpowiedź na pytanie „jak się oświadczyć” należy również zdecydować, czy zadanie tak ważnego pytania może mieć miejsce w przestrzeni publicznej. Wiele przyszłych panien młodych będzie zachwyconych uwagą przechodniów skierowaną na tak niecodzienną sytuację. Są jednak również panie, które znacznie bardziej docenią, gdy ta wyjątkowa chwila będzie zarezerwowana tylko dla Waszych oczu.

Osoby obecne przy oświadczynach. Oświadczyny w miejscach publicznych czy w gronie negatywnie nastawionej rodziny mogą skończyć się inaczej niż byśmy tego chcieli. Dobór osób trzecich będących przy nas w tym wyjątkowym momencie może wiele zmienić, podobnie jak ich reakcja – upewnijmy się, że będzie entuzjastyczna.

Kluczowe pytanie. Dobór słów, w które ubierzemy nasze intencje, jest szczególnie istotny. Może to być klasyczne pytanie, jak i niewielka mowa, która przywoła najpiękniejsze wspólnie spędzone chwile. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jak powinny wyglądać oświadczyny pod kątem samych słów. Jedno jest pewne – powinny one w stu procentach odzwierciedlać relacje dwojga ludzi.

Towarzyszące wydarzenia. Odpowiednią atmosferę warto zacząć kreować już przed samym spotkaniem. Warto zadbać o to, by samym oświadczynom towarzyszyły przyjemne chwile, takie jak kolacja, wycieczka czy romantyczna kolacja. Dzięki temu ta chwila będzie jeszcze bardziej warta zapamiętania.

Jak się oświadczyć – jaki pierścionek wybrać?

Kluczowym elementem odpowiedzi na pytanie „jak się oświadczyć” jest oczywiście wybór absolutnej gwiazdy tej chwili, czyli pierścionka zaręczynowego. To wyjątkowy przedmiot, który pozostanie z Twoją wybranką przez wiele kolejnych lat, jego wybór nie powinien zatem być zbyt pochopny.

Gdy już ustaliłeś budżet i wiesz, jak się oświadczyć, możesz przejść do wyboru właśnie tego elementu biżuterii. Po pierwsze, zdecyduj jaki kamień znajdzie się w wymarzonym pierścionku. Większość panów decyduje się tutaj na diamenty ze względu na ich trwałość i ponadczasowość. Możesz także wybrać kolorowe kamienie, takie jak rubiny (czerwone), szmaragdy (zielone) czy szafiry (niebieskie). Planując oświadczyny unikaj jednak kamieni półszlachetnych czy innych substytutów.

Następnie możesz przejść do wyboru koloru metalu. Najpopularniejszym będzie oczywiście złoto. Dobrymi wyborami będą także srebro czy platyna. Ostatnim elementem szukania odpowiedzi na pytanie „z jakim pierścionkiem się oświadczyć” jest ustalenie ulubionego stylu narzeczonej oraz wybór odpowiedniej biżuterii. Tu wszystko zależy od Ciebie – to właśnie Ty znasz swoją wybrankę najlepiej!

Oświadczyny a obecność rodziców

Jeśli planujesz oświadczyć się w możliwie tradycyjnej formie, obecność rodziców Twojej wybranki będzie wymagana na którymś z etapów tego procesu. W najbardziej konserwatywnej wersji zaręczyny powinny odbywać się w czasie oficjalnego spotkania z przyszłymi teściami, np. obiadu lub kolacji. Wybierając ten scenariusz, po zakończonym posiłku wstań i zapytaj rodziców przyszłej narzeczonej o rękę ich córki. Możesz przy tej okazji również zaoferować im drobne podarunki, np. butelkę alkoholu dla ojca czy niewielki bukiet kwiatów dla matki. Aktualnie jest to jednak rzadko stosowana forma oświadczyn – większość par preferuje pozostawianie tej decyzji wyłącznie pannie młodej.

Alternatywą dla tak formalnych oświadczyn jest zapytanie rodziców wybranki o ich zdanie przed zadaniem tego wyjątkowego pytania jej samej. W tym przypadku spotkanie może nie mieć formalnego charakteru – wystarczy zwykła, krótka rozmowa z przyszłymi teściami podczas pozornie przypadkowego spotkania twarzą w twarz. Ważne jest, by przyszła narzeczona nie dowiedziała się o Twoich zamiarach zanim sama nie będzie miała okazji powiedzieć „tak”!

W zdecydowanej większości przypadków panowie decydują się jednak nie angażować rodziców panny młodej w tak przełomową decyzję. Aktualnie nikogo nie dziwią już oświadczyny, których elementem nie jest zgoda przyszłych teściów. Trudno się temu dziwić – to właśnie decyzja przyszłej żony powinna być najważniejsza przy tak wyjątkowej okazji!

Jak się oświadczyć – z kwiatami czy bez?

Wiele osób, które chcą dowiedzieć się, jak się oświadczyć, zastanawia się również nad wyborem dodatkowych elementów tego wydarzenia. Jednym z nich bukiet kwiatów, którym jest jednym z popularniejszych atrybutów pana młodego w tym wyjątkowym momencie. Nie jest to jednak przedmiot obowiązkowy, choć wielu przyszłych narzeczonych decyduje się na obdarowanie wybranki różami wraz z wymarzonym pierścionkiem.

Kwiaty są wskazane w momencie, gdy decydujemy się na tradycyjne oświadczyny, w których udział biorą rodzice panny młodej. Wtedy przyjmuje się, że należy je wręczyć zarówno wybrance, jak i jej mamie. Wielu panów nie decyduje się jednak na oświadczyny w rodzinnym gronie. Jeśli ta chwila jest zarezerwowana tylko dla Was dwojga, kwiaty nie są obowiązkowe, a nawet mogą zepsuć niespodziankę! Jeśli oświadczyny mają mieć miejsce w plenerze czy w restauracji, masywny bukiet od razu zostanie zauważony i z pewnością zasygnalizuje wybrance Twoje intencje. Można go jednak wziąć ze sobą w przypadku, gdy może on zostać ukryty aż do ostatniej chwili, np. w samochodzie lub w hotelu.

Jak się oświadczyć przy rodzicach?

Wielu przyszłych narzeczonych wciąż chce jednak trzymać się tradycji i wybiera oświadczyny przy rodzicach wybranki. W tej sytuacji mogą mieć miejsce dwa scenariusze: rodzice panny młodej zostali wcześniej poinformowani o planach mężczyzny lub będzie to dla nich miła niespodzianka. W pierwszym z tych przypadków należy udać się do domu przyszłych teściów zanim trafi tam wybranka. Po wymianie formułek grzecznościowych trzeba obdarować rodziców drobnymi prezentami i poprosić o rękę ich córki.

Tak tradycyjne podejście w dzisiejszych czasach często jest jednak zastępowane przez wersję pośrednią, drugą z wymienionych. W takim przypadku rodzice nie są świadomi zamiarów kawalera i jest to dla nich niespodzianką. Aby była ona przyjemna, należy w dogodnym momencie spotkania poprosić zebranych o uwagę, wręczyć rodzicom prezenty, np. kwiaty lub butelkę alkoholu, a następnie zwrócić się do przyszłej panny młodej z najważniejszym pytaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content