Jak zmotywować się do pracy? 10 sposobów

10 sposobów na motywację do pracy!

Znalezienie motywacji do pracy dla wielu osób jest wyzwaniem, szczególnie podczas pracy zdalnej. Istnieje jednak wiele sprawdzonych sposobów, które pomagają w rozplanowaniu czasu i efektywnym realizowaniu swoich celów. Podpowiadamy, jak zmotywować się do pracy!

Sposoby na zmotywowanie się do pracy

Każdy z nas znajduje motywację w nieco inny sposób. Do indywidualnych preferencji danej osoby można jednak dopasować ogólne schematy, które, przy odrobinie konsekwencji, doprowadzą nas do sukcesu. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zmotywować się do pracy i realizować swoje cele, zarówno zawodowe, jak i prywatne.

  1. Wyznacz dla siebie cele i podziel je na krótko- i długoterminowe. Na długofalowy sukces składają się małe kroki – dopasuj je tak, by prowadziły do celu, którym będziesz się cieszył za jakiś czas.
  2. Rozplanuj codzienne czynności. Do każdej godziny pracy przypisz konkretne zadanie i nie przerywaj go, dopóki go nie skończysz. Staraj się przy tym unikać niespodziewanych spotkań czy innych czynności, które mogłyby rozbić Twój plan dnia i wprowadzić do niego odrobinę chaosu.
  3. Trzymaj się terminów. Nigdy nie mów później czy za chwilę – realizuj cele przy pierwszej możliwej okazji, bez przekładania czy zbędnych opóźnień.
  4. Zadbaj o przerwy. W miarę możliwości decyduj się na nie pomiędzy kolejnymi czynnościami lub ich etapami. Dzięki temu unikniesz ponownego wdrażania się w dane zadanie, a sama przerwa będzie stanowiła nagrodę za wykonaną pracę.
  5. Myśl o efektach, nie o drodze do nich. Sukces osiągamy przez pokonywanie kolejnych przeszkód. Nie daj się im odstraszyć od podjęcia kolejnych kroków!
  6. Komunikuj się, proś o pomoc. Uniwersalna rada, która działa zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Informowanie o swoich potrzebach i problemach pomoże Ci odnaleźć osoby, które mogą Cię wesprzeć w drodze do celu. W ten sposób możesz się także odciążyć w momentach, gdy przytłacza Cię nadmiar pracy.
  7. Ciesz się z małych sukcesów. Każdy, nawet najmniejszy krok milowy ma znaczenie w dalszym motywowaniu się do pracy. Spraw sobie nagrodę za każdy z nich. Nie musi to być nic cennego – w tym charakterze może wystąpić choćby pudełko lodów, nowe ubranie czy ulubione ciastko.
  8. Inspiruj się innymi. Znajdź osoby o podobnych celach i idź w ich ślady. Nie wybieraj tutaj nierealnych idoli z wyższych scen – znajdź osoby, z którymi rzeczywiście możesz się zrównać na przestrzeni najbliższych kilku lat.
  9. Postaw na rozwój. Nie traktuj każdej czynności jako obowiązku. Staraj się postrzegać kolejne zadania jako szansę do zyskania nowych umiejętności i zdobycia bezcennego doświadczenia.
  10. Zignoruj ciężkie chwile. Słabszy dzień, tydzień czy miesiąc może się zdarzyć każdemu, od pracownika fizycznego po prezesa. Staraj się przejść przez nie z podniesioną głową i dalej piąć się w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + sixteen =