Jak zmotywować się do pracy? 10 sposobów

10 sposobów na motywację do pracy!

Dowiedz się jak zmotywować się do pracy. Znalezienie motywacji do pracy dla wielu osób jest wyzwaniem, szczególnie podczas pracy zdalnej. Istnieje jednak wiele sprawdzonych sposobów, które pomagają w rozplanowaniu czasu i efektywnym realizowaniu swoich celów. Podpowiadamy, jak zmotywować się do pracy! Zaczynajmy…

Sposoby na zmotywowanie się do pracy

Każdy z nas znajduje motywację w nieco inny sposób. Do indywidualnych preferencji danej osoby można jednak dopasować ogólne schematy, które, przy odrobinie konsekwencji, doprowadzą nas do sukcesu. Oto kilka kroków, które odpowiedzą Ci na pytanie jak zmotywować się do pracy i realizować swoje cele, zarówno zawodowe, jak i prywatne.

Myśl o efektach, nie o drodze do nich. Sukces osiągamy przez pokonywanie kolejnych przeszkód. Dostrzeżenie nawet najmniejszych postępów sprawia, że odpowiedź na pytanie „Jak zmotywować się do pracy” jest bajecznie prosta. Nie daj się odstraszyć od podjęcia kolejnych działań mało istotnym przeszkodom

Wyznacz dla siebie cele i podziel je na krótko- i długoterminowe. Na długofalowy sukces składają się małe kroki – dopasuj je tak, by prowadziły do celu, którym będziesz się cieszył za jakiś czas. Jeśli to możliwe, rozpisz dokładnie każdy kolejny krok i w miarę realizowania kolejnych zadań skreślaj go ze swojej listy. Dzięki temu będziesz dostrzegał swoje postępy i dowiesz się, jak dużo zostało Ci jeszcze do osiągnięcia. Wizualizacja kolejnych etapów prac wpływa bezpośrednio na motywację i jakość Twoich działań!

Rozplanuj codzienne czynności. Do każdej godziny pracy przypisz konkretne zadanie i nie przerywaj go, dopóki go nie skończysz. Staraj się przy tym unikać niespodziewanych spotkań czy innych czynności, które mogłyby rozbić Twój plan dnia i wprowadzić do niego odrobinę chaosu. W przypadku zadań, które wymagają zespołowego zaangażowania, jasno określaj kolejne kamienie milowe dla danego projektu i weryfikuj, czy rzeczywiście są one osiągane przez zespół. Dbaj także o swoją punktualność – nawet kilkuminutowe opóźnienie może wywołać efekt kuli śnieżnej i przyczynić się do zawalenia się całego rozkładu dnia.

Trzymaj się terminów. Nigdy nie mów później czy za chwilę – realizuj cele przy pierwszej możliwej okazji, bez przekładania czy zbędnych opóźnień. To jeden z najważniejszych sposobów na zmotywowanie się do pracy, gdyż to właśnie kolejne pominięte terminy czy opóźnienia sprawiają, że nasze chęci do wykonywania kolejnych zadań błyskawicznie znikają. Nie spóźniaj się, nie unikaj spotkań czy podejmowania innych działań oraz – jeśli pracujesz w grupie – wymagaj tego od innych.

Zadbaj o przerwy w pracy. W miarę możliwości decyduj się na nie pomiędzy kolejnymi czynnościami lub ich etapami. Dzięki temu unikniesz ponownego wdrażania się w dane zadanie, a sama przerwa będzie stanowiła nagrodę za wykonaną pracę. Staraj się nie ulegać naciskom, które wymagałyby od Ciebie przerwania pracy w mało komfortowym momencie. Przerwane zadanie trudno jest później rozpocząć od nowa, a to sprawia, że znalezienie motywacji do pracy jest trudniejsze z każdą godziną.

Myśl o efektach, nie o drodze do nich. Sukces osiągamy przez pokonywanie kolejnych przeszkód. Dostrzeżenie nawet najmniejszych postępów sprawia, że odpowiedź na pytanie „Jak zmotywować się do pracy” jest bajecznie prosta. Nie daj się odstraszyć od podjęcia kolejnych działań mało istotnym przeszkodom – traktuj je jako wyzwanie, które pozwoli Ci udowodnić, że masz wszystko, by osiągnąć spektakularny sukces!

Komunikuj się, proś o pomoc. Uniwersalna rada, która działa zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Informowanie o swoich potrzebach i problemach pomoże Ci odnaleźć osoby, które mogą Cię wesprzeć w drodze do celu. W ten sposób możesz się także odciążyć w momentach, gdy przytłacza Cię nadmiar pracy i nie stracisz motywacji, zmagając się z zadaniem, które przerasta Twoje siły.

Ciesz się z małych sukcesów. Każdy, nawet najmniejszy krok milowy ma znaczenie w dalszym motywowaniu się do pracy. Spraw sobie nagrodę za każdy z nich. Nie musi to być nic cennego – w tym charakterze może wystąpić choćby pudełko lodów, nowe ubranie czy ulubione ciastko. To są tak zwane motywatory, które są kluczem do podtrzymywania motywacji w każdym zawodzie.

Inspiruj się innymi. Znajdź osoby o podobnych celach i idź w ich ślady. Motywuj się nimi. Nie wybieraj tutaj nierealnych idoli z wyższych scen – znajdź osoby, z którymi rzeczywiście możesz się zrównać na przestrzeni najbliższych kilku lat. Podążaj ich śladami, by nadać sens swojej pracy i zmotywować się do podejmowania kolejnych działań.

Postaw na rozwój. Nie traktuj każdej czynności jako obowiązku. Staraj się postrzegać kolejne zadania jako szansę do zyskania nowych umiejętności i zdobycia bezcennego doświadczenia w swojej pracy. Nawet wtedy, gdy dany projekt wymaga od Ciebie wyjścia ze strefy komfortu, podejmij wyzwanie i potraktuj je jako okazję do zdobycia wiedzy i kwalifikacji. Dzięki temu z zadania na zadanie będziesz zyskiwał pewność siebie i motywację!

Zignoruj ciężkie chwile. Słabszy dzień, tydzień czy miesiąc może się zdarzyć każdemu, od pracownika fizycznego po prezesa. Staraj się przejść przez nie z podniesioną głową i dalej piąć się w górę i nie pozwól, by gorsze chwile zdominowały te, dla których naprawdę warto pracować!

Jak zmotywować się do pracy, gdy mam problem z organizacją czasu?

Jak zmotywować się do pracy, gdy nie wiadomo, które zadanie aktualnie mam wykonać? To pytanie zadają sobie nie tylko osoby pracujące samodzielnie, ale także zespołu. Na szczęście istnieje wiele metod, które mogą wspomóc zarówno jednostki, jak i całe grupy w realizowaniu zadań.

Po pierwsze, przy motywowaniu się do pracy należy przede wszystkim ustalić priorytety. Dzięki nim nie będziesz przerywał kolejnych czynności przez myślenie o innych, często mniej ważnych zadaniach. Zmniejszy to też Twój poziom stresu i sprawi, że motywowanie się do pracy przy kolejnych pracach będzie znacznie łatwiejsze.

W dalszej kolejności postaraj się o staranne monitorowanie kolejnych czynności. Może się to wydawać niestandardową odpowiedzią na pytanie „jak zmotywować się do pracy”, niemniej jednak jest to metoda skuteczna. Wyznaczaj kolejne okresy, np. godzinne, półgodzinne lub piętnastominutowe i w czasie tego czasu nie zajmuj się niczym innym niż ustalone wcześniej priorytety. Dzięki temu nie tylko szybciej zrealizujesz dane zadania, ale także zoptymalizujesz czas ich wykonania w przyszłości.

Jak zmotywować się do pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze to znak dzisiejszych czasów. Praca zdalna, nauka zdalna i wiele innych obowiązków realizujemy dzisiaj online. Jak to wpływa na naszą motywację? Podnosi jakość naszej pracy czy raczej obniża? Odpowiedzi nie będą jednoznaczne.

Dla wielu osób praca przy komputerze oznacza przede wszystkim dziesiątki rozpraszających czynników. Wśród nich prym wiodą przede wszystkim media społecznościowe, filmy na Youtubie czy przychodzące wiadomości. Podstawą znalezienia motywacji do pracy jest ich wyłączenie lub wylogowanie się ze swojego profilu. Dzięki temu unikniemy przeglądania postów czy odpisywania na wiadomości związanego z aktualnie wykonywanym zadaniem. W przypadku dużych problemów ze skupieniem podczas pracy online, można nawet zablokować tego typu strony za pomocą zaawansowanych ustawień czy specjalistycznych programów.

Jeśli z kolei przyczyną rozproszenia są wiadomości pochodzące od współpracowników, możesz wykorzystać komunikaty przypisane do swojego profilu by poinformować ich, w jakich godzinach jesteś pochłonięty innymi sprawami. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie autorespondera lub statusu widocznego w profilu na czacie wykorzystywanym w pracy. Taką opcję ma wiele popularnych komunikatorów dla firm, m.in. Microsoft Teams.

Warto także zauważyć, że cyfrowe narzędzia mogą nie tylko przeszkadzać, ale także pomagać w zmotywowaniu się do pracy. Doskonałym tego przykładem są liczniki czasu pracy, które pomagają dokładnie zmierzyć czas poświęcony na wykonanie danego zadania i zoptymalizować go w przyszłości. Są one również doskonałym narzędziem do wyznaczania cykli, w trakcie których pracownik na zmianę pracuje i odpoczywa. Ogromną pomocą przy pracy przy komputerze są także kalendarze, które za pomocą powiadomień informują o planowanych spotkaniach, ich zakończeniu czy kolejnych czekających na nas obowiązkach. Coraz więcej pracodawców decyduje się również na wykorzystanie programów do organizacji zadań i zarządzania projektami. Są one idealne do organizowania pracy w grupach i wymieniania się informacjami o postępach prac. Co równie ważne, są one także istotnym elementem znalezienia motywacji do pracy na każdym jej etapie.

Jak zmotywować się do wykonywania obowiązków domowych?

Praca może być jednak nie tylko zawodowa – obowiązki domowe również stanowią jej część, mimo że nie otrzymujemy za nią żadnego wynagrodzenia. Przez to znalezienie motywacji do pracy staje się jeszcze trudniejsze, a dla wielu wręcz niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, by i w tej kwestii zdziałać cuda.

Sposoby na zmotywowanie się do pracy i wykonania obowiązków

  1. Jeśli dana czynność ma Ci zająć tylko chwilę, zrób ją od razu. Ogromna część obowiązków domowych to krótkie czynności, którymi często dłużej się zadręczamy, niż rzeczywiście je wykonujemy. W przypadku, gdy masz przetrzeć blat lub umyć pojedyncze naczynia, zrób to natychmiast – zanim znajdziesz powody, by tego nie robić.
  2. Utwierdzaj się w przekonaniu, że wykonasz tylko część pracy. Mały krok może być początkiem wielkich rzeczy – i tyczy się to również poszukiwania motywacji do pracy i wykonywania obowiązków. Przykładowo, mając przed sobą wielki stos prania wmów sobie, że złożysz tylko jedną koszulkę, a następnie powtarzaj to z każdą następną.
  3. Nie odkładaj na później czynności, które z czasem staną się trudniejsze. Umyj naczynia natychmiast, zanim zaschną i będziesz musiał je szorować przez dłuższy czas; upierz ubrudzone koszulki od razu, by plamy nie stały się ich częścią na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content