Jak znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracę? 10 sposobów, by zrobić pierwszy krok

Niskie pensje, zła atmosfera w pracy czy brak możliwości rozwoju często skłaniają pracowników do poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Samo znalezienie idealnego stanowiska pracy z kuszącą wypłatą może się jednak okazać trudne – szczególnie dla osób, które na przestrzeni ostatnich lat miały niewiele wspólnego z rekrutacją. Jak zatem zmienić pracę bez stresu i utraty części zaoszczędzonych pieniędzy? Poznaj nasze sprawdzone metody poprawiające skuteczność poszukiwań. Zapraszamy na cykl artykułów o tym jak znaleźć pracę. Zaczynajmy…

Sprawdź także:

10 rzeczy, które musisz zrobić, by znaleźć pracę

Zmiana pracy to proces, który najczęściej trwa od kilku dni do nawet kilku miesięcy. W tym czasie mamy wiele okazji na uczynienie poszukiwań wymarzonego stanowiska bardziej przyjemnymi i, przede wszystkim, mniej stresującymi. Aby osiągnąć swój cel znalezienia super pracy bez negatywnych emocji, powinieneś:

  1. Szukać pracy stopniowo. Nie zwalniaj się z aktualnego stanowiska, gdy tylko pomyślisz o tym po raz pierwszy. Daj sobie czas na zapoznanie się z rynkiem pracy i przejście przez proces rekrutacyjny w innych firmach.
  2. Dopracuj swoje media społecznościowe pod pracodawcę. Chodzi tu przede wszystkim o LinkedIna, którego przeważająca większość pracodawców wykorzystuje do poszukiwania nowych specjalistów. Zadbaj o wyszczególnienie nazwy swojego stanowiska, obowiązków i kwalifikacji, które mogą przyciągać rekruterów.
  3. Uzupełnij swoje CV. Czasem oferta pracy może znaleźć Ciebie. W takim momencie ważna jest możliwość udzielenia natychmiastowej odpowiedzi w formie kompletnego i estetycznego CV. Dodaj do niego najnowsze doświadczenia zawodowe, szkolenia, znane języki i wreszcie swoje własne pasje.
  4. Nie informuj aktualnego pracodawcy o tym, że szukasz pracy. Nawet najbardziej przyjazny kierownik może się oburzyć, gdy poinformujesz go o tym, że chcesz opuścić zespół. W ten sposób możesz stracić nie tylko pozytywne referencje, ale nawet i całe aktualnie zajmowane stanowisko.
  5. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chcesz znaleźć zatrudnienie. Poznaj profil jej działalności i sprawdź, jakie produkty lub usługi oferuje. Może się to przydać już na etapie rozmowy telefonicznej – możesz wtedy podkreślić swoje doświadczenie w kontekście potencjalnych przyszłych obowiązków w pracy.
  6. Sprawdź opinie o potencjalnym pracodawcy. Nikt nie chce na rynku pracy trafić z deszczu pod rynnę. Wykorzystaj informacje od aktualnych pracowników firmy zamieszczone w internecie, by ocenić atmosferę czy porównać obiecywane benefity z rzeczywistością.
  7. Przećwicz najpopularniejsze pytania rekrutacyjne. Jakie są Twoje największe wady i zalety? Co cenisz w miejscu pracy? Jaka jest twoja wymarzona praca? Dlaczego szukasz nowej pracy? Od odpowiedzi na te pytania może zależeć Twoje nowe stanowisko. Przeszukaj bazy pytań i przygotuj gotowe odpowiedzi, by podejść do rozmowy z mniejszą ilością stresu.
  8. Podejdź do rozmowy o pracę ze spokojem. Potraktuj ją jako kolejne doświadczenie, a nie sprawę życia i śmierci. Nawet z nieudanego spotkania można wyciągnąć cenne wnioski, które pomogą Ci w innych procesach rekrutacyjnych.
  9. Nie zwalniaj się, dopóki nie masz pewności co do kolejnej pracy. W niemal każdej branży dynamiczne zmiany są czymś normalnym. Nie porzucaj dawnego stanowiska na rzecz niepewnych obietnic.
  10. Nie pal za sobą mostów w poprzedniej pracy. Rozstań się z kolegami i kierownikiem w miłej atmosferze. Pozostaw po sobie jak najlepsze wrażenie – nigdy nie wiesz, czy nie spotkasz się z danymi ludźmi w innej firmie za kilka kolejnych lat.

Jak znaleźć pracę online?

Internet jest przyjaznym miejscem do szukania pracy. Pamiętaj aby mieć poprawnie uzupełnione profile w mediach społecznościowych w tym koniecznie na LinkedIn. To z tego medium najczęściej korzystają rekruterzy.

Czy znalazłeś pracę?

Na sam koniec daj znać jakie są Twoje przemyślenia na temat tego jak znaleźć pracę!

Sprawdź wideo porady – jak znaleźć pracę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.