Jak znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracę? 10 sposobów, by zrobić pierwszy krok

Niskie pensje, zła atmosfera w pracy czy brak możliwości rozwoju często skłaniają pracowników do poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Samo znalezienie idealnego stanowiska pracy z kuszącą wypłatą może się jednak okazać trudne – szczególnie dla osób, które na przestrzeni ostatnich lat miały niewiele wspólnego z rekrutacją. Jak zatem zmienić pracę bez stresu i utraty części zaoszczędzonych pieniędzy? Poznaj nasze sprawdzone metody poprawiające skuteczność poszukiwań. Zapraszamy na cykl artykułów o tym jak znaleźć pracę. Zaczynajmy…

Sprawdź także:

10 rzeczy, które musisz zrobić, by znaleźć pracę

Zmiana pracy to proces, który najczęściej trwa od kilku dni do nawet kilku miesięcy. W tym czasie mamy wiele okazji na uczynienie poszukiwań wymarzonego stanowiska bardziej przyjemnymi i, przede wszystkim, mniej stresującymi. Aby osiągnąć swój cel znalezienia super pracy bez negatywnych emocji, powinieneś:

  1. Szukać pracy stopniowo. Nie zwalniaj się z aktualnego stanowiska, gdy tylko pomyślisz o tym po raz pierwszy. Daj sobie czas na zapoznanie się z rynkiem pracy i przejście przez proces rekrutacyjny w innych firmach.
  2. Dopracuj swoje media społecznościowe pod pracodawcę. Chodzi tu przede wszystkim o LinkedIna, którego przeważająca większość pracodawców wykorzystuje do poszukiwania nowych specjalistów. Zadbaj o wyszczególnienie nazwy swojego stanowiska, obowiązków i kwalifikacji, które mogą przyciągać rekruterów.
  3. Uzupełnij swoje CV. Czasem oferta pracy może znaleźć Ciebie. W takim momencie ważna jest możliwość udzielenia natychmiastowej odpowiedzi w formie kompletnego i estetycznego CV. Dodaj do niego najnowsze doświadczenia zawodowe, szkolenia, znane języki i wreszcie swoje własne pasje.
  4. Nie informuj aktualnego pracodawcy o tym, że szukasz pracy. Nawet najbardziej przyjazny kierownik może się oburzyć, gdy poinformujesz go o tym, że chcesz opuścić zespół. W ten sposób możesz stracić nie tylko pozytywne referencje, ale nawet i całe aktualnie zajmowane stanowisko.
  5. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chcesz znaleźć zatrudnienie. Poznaj profil jej działalności i sprawdź, jakie produkty lub usługi oferuje. Może się to przydać już na etapie rozmowy telefonicznej – możesz wtedy podkreślić swoje doświadczenie w kontekście potencjalnych przyszłych obowiązków w pracy.
  6. Sprawdź opinie o potencjalnym pracodawcy. Nikt nie chce na rynku pracy trafić z deszczu pod rynnę. Wykorzystaj informacje od aktualnych pracowników firmy zamieszczone w internecie, by ocenić atmosferę czy porównać obiecywane benefity z rzeczywistością.
  7. Przećwicz najpopularniejsze pytania rekrutacyjne. Jakie są Twoje największe wady i zalety? Co cenisz w miejscu pracy? Jaka jest twoja wymarzona praca? Dlaczego szukasz nowej pracy? Od odpowiedzi na te pytania może zależeć Twoje nowe stanowisko. Przeszukaj bazy pytań i przygotuj gotowe odpowiedzi, by podejść do rozmowy z mniejszą ilością stresu.
  8. Podejdź do rozmowy o pracę ze spokojem. Potraktuj ją jako kolejne doświadczenie, a nie sprawę życia i śmierci. Nawet z nieudanego spotkania można wyciągnąć cenne wnioski, które pomogą Ci w innych procesach rekrutacyjnych.
  9. Nie zwalniaj się, dopóki nie masz pewności co do kolejnej pracy. W niemal każdej branży dynamiczne zmiany są czymś normalnym. Nie porzucaj dawnego stanowiska na rzecz niepewnych obietnic.
  10. Nie pal za sobą mostów w poprzedniej pracy. Rozstań się z kolegami i kierownikiem w miłej atmosferze. Pozostaw po sobie jak najlepsze wrażenie – nigdy nie wiesz, czy nie spotkasz się z danymi ludźmi w innej firmie za kilka kolejnych lat.

Jak znaleźć pracę online?

Internet jest przyjaznym miejscem do szukania pracy. Pamiętaj aby mieć poprawnie uzupełnione profile w mediach społecznościowych w tym koniecznie na LinkedIn. To z tego medium najczęściej korzystają rekruterzy.

Czy znalazłeś pracę?

Na sam koniec daj znać jakie są Twoje przemyślenia na temat tego jak znaleźć pracę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *