Jak zwiększyć pewność siebie bez stresu?
Pewność siebie ma orgomne znaczenie w życiu każdego człowieka. To właśnie ona pozwala nam z łatwością podejmować wyzwania czy dążyć do jeszcze lepszych wyników. Z kolei jej brak może prowadzić do bezczynności i marazmu. Zwiększenie pewności siebie może się zatem okazać receptą na sukces w życiu prywatnym i zawodowym – tylko jak się do tego zabrać?
Zwiększ pewność siebie – sprawdzone porady
Nikt nie rodzi się z dużą pewnością siebie – jest ona kreowana przez zachowania naszego otoczenia, a przede wszystkim przez nasze. Nietrudno stąd wysnuć wniosek, że możemy samodzielnie zyskać poczucie własnej wartości. Zwiększyć pewność siebie można na wiele sposobów. Wśród nich szczególną uwagę warto zwrócić na:
- Swoje zalety, nie na swoje wady. Nikt nie jest idealny, ale każdy człowiek posiada plusy, które wyróżniają go z tłumu. Skup się na nich i traktuj je jako środek do osiągania celów, zamiast nieustannie podkreślać swoje wady.
- Codzienne poprawianie swojich umiejętności i poszerzanie wiedzy. Nie przejmuj się, gdy natrafisz na pytanie, na które nie znasz odpowiedzi – postaraj się znaleźć ją jak najszybciej. Dzięki temu z każdym kolejnym zagadnaieniem będziesz coraz bliżej zostania ekspertem.
- Asertywność. Nie bój się mówić nie, kiedy nie jesteś w stanie lub nie chcesz wykonać dodatkowych obowiązków. Nie pracuj ponad siły, jeśli nie masz ochoty tego robić – staraj się dopasowywać do swoich wymagań, nie do życzeń innych.
- Inicjatywa. Nie czekaj, aż dobre pomysły innych osób zakrzyczą Twoje własne. Bądź kreatywny, twórz nowe idee, broń ich w czasie dyskusji i wreszcie wcielaj je w życie. Nic nie zwiększa pewności siebie tak, jak sukces: czy to w formie spełnionego postanowienia, czy wykonanego projektu.
- Akceptację. Każdy człowiek ma wady – ludzie pewni siebie po prostu je akceptują i przechodzą nad nimi do porządku dziennego. Pracuj nad swoimi słabościami lub zastępuj je innymi zaletami, by zaakceptować siebie jako całość.
- Realizację codziennych celów. Staraj się planować swój dzień na tyle, na ile to możliwe. Wypisz w punktach, co chcesz osiągnąć w każdej godzinie dnia. Nic nie motywuje tak dobrze, jak zrealizowane cele!
- Ignorowanie błędów. Każdy czasem zalicza drobne potknięcia. Nie rozmyślaj nad nimi zbyt długo – wyciągnij z nich wnioski i traktuj je jako cenne doświadczenia. Nie rozpamiętuj pomyłek – zadręczanie się nie cofnie czasu, a tylko pogorszy Twoje samopoczucie w przyszłości!