Opakowania ekologiczne – konieczność czy dodatkowy plus?

Coraz więcej klientów przychodząc do sklepów czy restauracji szuka w nich nie tylko wysokiej jakości towarów, ale także ekologicznych opakowań. Z kolei sami przedsiębiorcy w dużej części wciąż trzymają się starych przyzwyczajeń – plastikowe torby w końcu wielokrotnie udowodniły, że w biznesie są niezastąpione. Wkrótce może się to jednak zmienić nie tylko za sprawą przyzwyczajeń klientów, ale także… nowego prawa.

Opakowania ekologiczne w natarciu, czyli dyrektywa Single Use Plastics

Na rynku opakowań już wkrótce mają zajść ogromne zmiany, które uderzą przede wszystkim w tych, którzy wykorzystują je w swojej pracy. Restauratorzy, właściciele sklepów i inni przedsiębiorcy do połowy roku 2021 będą bowiem musieli zamienić opakowania z tworzyw sztucznych na opakowania ekologiczne. Wszystko za sprawą dyrektywy Single Use Plastics, która ma za zadanie wyeliminować plastik jednorazowego użytku w Unii Europejskiej. Oznacza to, że z naszych biznesów znikną m.in. styropianowe opakowania na jedzenie na wynos czy plastikowe sztućce, które mają zostać zastąpione przez opakowania ekologiczne.

Co więcej, na tym zmiany wcale się nie zakończą. Opakowania ekologiczne będą zastępować kolejne tworzywa sztuczne – dyrektywa Single Use Plastics będzie bowiem postępować wraz z upływem kolejnych lat. Zmiana jest więc znacznie bliżej, niż wydaje się to niektórym przedsiębiorcom – i będzie absolutnie nieunikniona.

Opakowania ekologiczne oczami klientów

Mimo że niektórzy przedsiębiorcy wciąż są dalecy od zmian dotyczących opakowań ekologicznych, klienci są do nich znacznie bardziej entuzjastycznie nastawieni. Ogromna część z nich przychodząc do sklepu sięga właśnie po ekologiczne opakowania, chroniąc tym samym środowisko i niwelując swój negatywny wpływ na najbliższe otoczenie. Dzieje się tak za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów, która ma wpływ na ich decyzje zakupowe – oraz na segregowanie odpadów w ich własnych gospodarstwach domowych. Opakowania ekologiczne często są z tego względu preferowane przez kupujących.

Co więcej, samo wykorzystanie opakowań ekologicznych w biznesie może pozytywnie wpływać na jego odbiór wśród klientów. Przedsiębiorstwa, które podkreślają swoje starania mające na celu ograniczenie produkcji odpadów są postrzegane jako bardziej odpowiedzialne i są chętniej wybierane przez klientów, którzy podzielają te wartości.

Opakowania ekologiczne, które nie zawiodą biznesu

Mimo licznych zalet, opakowania ekologiczne dla wielu przedsiębiorstw wciąż pozostają enigmą. Wszystko przez to, że często kojarzone są one z pokoleniem naszych dziadków i wykorzystywanymi przez nich cienkimi, papierowymi torbami. Nic bardziej mylnego – od tego czasu opakowania ekologiczne przeszły bardzo długą drogę, dzięki czemu mogą one bez problemu konkurować z plastikiem zarówno pod kątem wytrzymałości, jak i estetyki. Potwierdzają to opakowania ekologiczne dostępne w sklepie internetowym hurtowni Ekspert Południe, które mają wszystko, co może przydać się w biodegradowalnym biznesie.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Ekologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.