Postanowienia noworoczne. Jak je planować i realizować?

Zaplanuj postanowienia noworoczne!

Co roku wielu z nas decyduje się zmienić swoje życie wraz z rozpoczęciem nowego roku. Mimo to wielu z nas w ciągu kilku tygodni lub miesięcy porzuca postanowienia noworoczne. Jak zatem je planować i realizować, by stały się czymś więcej niż tylko kolejnym niespełnionym celem?

Zacznij od podsumowania postanowień noworocznych

Kluczem do sukcesu w realizacji postanowień noworocznych jest wybranie ich liczby. Gdy będzie ich zbyt dużo, znalezienie odpowiedniej motywacji do wcielenia ich w życie może okazać się trudne, a wręcz niemożliwe.

Dobrym punktem wyjścia do planowania postanowień noworocznych jest podsumowanie tych, które staraliśmy się realizować w bieżącym roku. Jeśli mniej niż połowa z nich zakończyła się sukcesem, ich liczbę należy znacząco zredukować. W ten sposób unikniemy kolejnych rozczarowań w kolejnym roku. Z kolei gdy udało się nam dopiąć swego we wszystkich lub w większości postanowień noworocznych, warto podnieść sobie poprzeczkę i dołożyć jeszcze kilka dodatkowych.

Jak planować postanowienia noworoczne?

Kolejnym krokiem po określeniu liczby celów na kolejny rok jest dokładne ich określenie. Może się to wydawać proste, ale pospieszne lub impulsywne dokonanie wyboru może skutkować w kolejnych rozczarowaniach brakiem oczekiwanych efektów. Planowanie postanowień noworocznych powinno się zatem odbywać na jasno określonych zasadach, takich jak:

  1. Określ realne cele, dostosowane do Twoich możliwości. Nie obiecuj sobie niemożliwego – wybierz drobniejsze, ale realne cele, by czerpać z nich rzeczywistą satysfakcję, zamiast wyrzucać sobie porażkę.
  2. Zweryfikuj niespełnione postanowienia z zeszłego roku. Na ich podstawie możesz stwierdzić, czy dana kwestia ciągle jest dla Ciebie istotna i warta zrealizowania. Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, taki cel może ponownie znaleźć się na Twojej liście „do zrobienia”.
  3. Nie planuj pod wpływem chwili. Przemyśl każde postanowienie noworoczne i nie pozwól, by było ono efektem działania emocji, szczególnie negatywnych. Taki cel szybko może stać się ciężarem, który Cię zdemotywuje, zamiast napędzać.
  4. Skupiaj się na pozytywnej stronie postanowień. Nie mów, że chcesz rzucić tą okropną pracę – postaw sobie za cel znalezienie idealnego miejsca, by się rozwijać!
  5. Wyznacz sobie priorytety. Życie jest pełne niespodzianek i często brakuje w nim czasu, by przygotować się na wszystko. Sprawdź, które postanowienia noworoczne są dla Ciebie najważniejsze, a które w przypadku życiowych zawirowań możesz pominąć lub przełożyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 1 =