Postanowienia noworoczne. Jak je planować i realizować?

Zaplanuj postanowienia noworoczne!

Co roku wielu z nas decyduje się zmienić swoje życie wraz z rozpoczęciem nowego roku. Mimo to wielu z nas w ciągu kilku tygodni lub miesięcy porzuca postanowienia noworoczne. Jak zatem je planować i realizować, by stały się czymś więcej niż tylko kolejnym niespełnionym celem w nowym roku?

Co roku wielu z nas decyduje się zmienić swoje życie wraz z rozpoczęciem nowego roku. Mimo to wielu z nas w ciągu kilku tygodni lub miesięcy porzuca postanowienia noworoczne. Jak zatem je planować i realizować, by stały się czymś więcej niż tylko kolejnym niespełnionym celem w nowym roku?

Zapraszamy do sprawdzenia najnowszych wpisów:

Jak znaleźć pracę?
Jak wstawać o 5 rano
jak zmotywować się do pracy
jak się oświadczyć
Najnowsze wpisy na stronie

Zacznij od podsumowania postanowień noworocznych

Kluczem do sukcesu w realizacji postanowień noworocznych jest wybranie ich liczby. Gdy będzie ich zbyt dużo, znalezienie odpowiedniej motywacji do wcielenia ich w życie może okazać się trudne, a wręcz niemożliwe – tak, jak często ma to miejsce w przypadku tego typu obietnic. Ważne jest również, abyśmy nie wyznaczali sobie zbyt ambitnych celów. Ich niewypełnienie sprawi, że stracimy motywację do podejmowania dalszych działań mających na celu poprawę standardów naszego życia. Innymi słowy, planowanie postanowień noworocznych powinno odbywać się z głową, a nie być efektem zbyt prężnie działającej wyobraźni.

Dobrym punktem wyjścia do planowania postanowień noworocznych jest podsumowanie tych, które staraliśmy się realizować w bieżącym roku. Jeśli mniej niż połowa z nich zakończyła się sukcesem, ich liczbę należy znacząco zredukować. W ten sposób unikniemy kolejnych rozczarowań w kolejnym roku. Z kolei, gdy udało się nam dopiąć swego we wszystkich lub w większości postanowień noworocznych, warto podnieść sobie poprzeczkę i dołożyć jeszcze kilka dodatkowych. Warto również zwrócić uwagę na te postanowienia noworoczne, które spróbowałeś podjąć, ale z jakiegoś powodu przerosły Twoje siły. W takich przypadkach warto zredukować nieco skalę wyzwania i podjąć je ponownie w kolejnym roku.

Jak planować postanowienia noworoczne?

Kolejnym krokiem postanowień na kolejny rok jest dokładne ich określenie. Może się to wydawać proste, ale pospieszne lub impulsywne dokonanie wyboru może skutkować w kolejnych rozczarowaniach brakiem oczekiwanych efektów. To z kolei może przełożyć się na brak motywacji w kolejnych latach, w których zdecydujemy się obiecać sobie kolejne postępy. Planowanie postanowień noworocznych powinno się zatem odbywać na jasno określonych zasadach, takich jak:

Określ realne cele noworoczne, dostosowane do Twoich możliwości. Nie obiecuj sobie niemożliwego – wybierz drobniejsze, ale realne cele, by czerpać z nich rzeczywistą satysfakcję, zamiast wyrzucać sobie porażkę. Zarobienie miliona dolarów w dwanaście miesięcy to w większości przypadków wyzwanie, któremu nie da się sprostać i które może sprawić, że zaczniesz powątpiewać we własną wartość. Zaplanuj drobne kroki, takie jak wynegocjowanie podwyżki, zmiana pracy czy poprawę swoich kwalifikacji, by rzeczywiście zrealizować swoje postanowienia noworoczne na przestrzeni kolejnego roku.

Zweryfikuj niespełnione postanowienia z zeszłego roku. Na ich podstawie możesz stwierdzić, czy dana kwestia ciągle jest dla Ciebie istotna i warta zrealizowania. Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, taki cel może ponownie znaleźć się na Twojej liście „do zrobienia”. Uważaj jednak na te cele, które od początku były ponad Twoje siły – nie zakładaj, że zrealizujesz je w identycznej formie, jeśli poprzednie postanowienia noworoczne zakończyły się fiaskiem!

Nie planuj pod wpływem chwili. Przemyśl każde postanowienie noworoczne i nie pozwól, by było ono efektem działania emocji, szczególnie negatywnych. Taki cel szybko może stać się ciężarem, który Cię zdemotywuje, zamiast napędzać. Tą samą zasadą kieruj się przy realizowaniu postanowień noworocznych. Zostaw słomiany zapał za sobą – postaw na regularną pracę i małe, ale powtarzające się postępy, aby osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Skupiaj się na pozytywnej stronie postanowień. Nie mów, że chcesz rzucić tą okropną pracę – postaw sobie za cel znalezienie idealnego miejsca, by się rozwijać! Traktuj każdą kolejną przeszkodę jako wyzwanie, które sprawi, że zdobędziesz nowe umiejętności i poprawi Twoją pewność siebie. Dzięki temu realizacja postanowień noworocznych będzie prostsza z dnia na dzień.

Wyznacz sobie priorytety. Życie jest pełne niespodzianek i często brakuje w nim czasu, by przygotować się na wszystko. Sprawdź, które postanowienia noworoczne są dla Ciebie najważniejsze, a które w przypadku życiowych zawirowań możesz pominąć lub przełożyć. Mając „plan awaryjny” znacznie łatwiej dostosujesz się do niespodziewanego i zrealizujesz cele, które w poprzednich latach zawsze Ci się wymykały.

Przykłady postanowień noworocznych dla każdego

Nie masz pomysłu na postanowienie noworoczne, ale bardzo chcesz, żeby kolejny rok był lepszy od poprzedniego? Żaden problem – przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw propozycji, które możesz wcielić w życie na przestrzeni kolejnych dwunastu miesięcy. Sprawdź, która z nich najlepiej odpowiada Twoim ambicjom!

  1. Zdobyć nowe kwalifikacje – np. zapisać się na studia, ukończyć kurs internetowy z danego zakresu materiału, nauczyć się nowego języka czy zrealizować ciekawy projekt.
  2. Zarabiać więcej pieniędzy – np. zmienić pracę czy z odwagą podejść do kierownika, by wynegocjować podwyżkę.
  3. Postawić na rozwój osobisty – np. nauczyć się kontrolować swoje emocje, skorzystać z pomocy psychologa, rozwijać swoje umiejętności, zwiększyć swoją pewność siebie, popracować nad asertywnością czy zwiększyć swoją otwartość na zmiany.
  4. Spędzać czas w bardziej produktywny sposób – np. ograniczyć granie w gry, przestać brać nadgodziny, spędzić więcej czasu z rodziną, ograniczyć oglądanie telewizji, zniknąć z mediów społecznościowych czy znaleźć sobie nowe hobby.
  5. Zadbać o zdrowie – np. odwiedzić lekarza specjalistę, przejść na dietę, chodzić na siłownię czy zapisać się do innych grup aktywności w Twojej okolicy.

Postanowienia noworoczne 2021

Podziel się z nami swoimi postanowieniami noworocznymi! Napisz w komentarzu jakie masz aktualnie cele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.