Współczesna rola psychologa

Czy psycholog pomaga

Zaburzenia psychiczne coraz częściej dotykają ludzi w każdym wieku. Nawet dzieci i młodzież mogą chorować na depresję, czy zmagać się z lękami. Nie trzeba być psychicznie chorym, żeby się źle czuć. Wiele osób doświadcza niezadowolenia z życia, czy poczucia braku sensu. Relacje wydają się jałowe, zajęcia mało satysfakcjonujące. I choć brak typowych klinicznych objawów, taka osoba może się zastanawiać czy nie byłoby dobrze poszukać pomocy. Nie każdy komfortowo czuje się prosząc o pomoc. Dla niektórych przyznanie się do takiej potrzeby jest krępujące albo poniżające, inni z kolei ważą zyski i straty. Pomoc psychologiczna w ramach NFZ jest trudnodostępna a usługi psychologiczne bywają drogie. Nie w każdym mieście łatwo o psychologa, w mniejszych miejscowościach bywa jeszcze gorzej. Bywa, że po pomoc psychologiczną trzeba udawać się w miejsca odległe od miejsca zamieszkania. Nie dziwi więc, że ludzie wahają się przed podjęciem decyzji o wizycie u psychologa. Wielu zastanawia się zwyczajnie czy psycholog pomaga?

Co robi psycholog

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie co robi psycholog. Obecnie ustawa o zawodzie psychologa jest w fazie przygotować. Wobec tego brakuje regulacji określających działanie tego zawodu. Psychologiem może się tytułować osoba, która ma tytuł magistra psychologii. W środowisku psychologów obecnie jest wiele kontrowersji wokół tego, jakie wykształcenie powinno być dla psychologa obligatoryjne. Wszystko dlatego, że zainteresowanie tym kierunkiem studiów jest bardzo duże i płatne uczelnie stworzyły kierunek o nazwie „psychologia dla magistrów”, gdzie tytuł magistra psychologii w krótszym czasie mogą uzyskać osoby, które mają już dyplom innego kierunku. Część osób uważa to rozwiązanie za akceptowalne, inni zaś uważają że psychologiem może być wyłącznie osoba po ukończeniu jednolitych lub dwustopniowych studiów psychologicznych trwających w sumie pięć lat. Zdania odnośnie kompetencji psychologów przechodzących różne ścieżki kształcenia mogą być podzielone także wśród pacjentów, dlatego dobrze jest poprosić specjalistę psychologa, do którego się zgłasza o to, żeby przedstawił swoje kwalifikacje.

Psycholog zajmuje się zazwyczaj diagnozą psychologiczną. W oparciu o wystandaryzowane metody testowe psycholog stawia diagnozę opisową. Niektóre testy jak na przykład kwestionariusz MMPI2 są bardzo skomplikowane, a ich interpretacja wymaga przebycia dodatkowych szkoleń i wielu lat praktyki. Inne narzędzia nie wymagają aż takiego zaplecza. Diagnoza psychologiczna ma szerokie zastosowanie. Pomaga dobrać odpowiednie oddziaływania terapeutyczne, diagnoza psychologiczna dziecka jest niezbędna do wystawienia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Oprócz diagnozy psycholog może wykonywać także działania o charakterze terapeutycznym i poradnictwo psychologiczne. Zwykle są to takie formy pomocy, które są bardziej powierzchowne i krótkotrwałe, choć także bywają skuteczne.

https://medycynaholistyczna.com.pl/

Psychologów można spotkać w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w poradniach zdrowia psychicznego, w szkołach, na oddziałach szpitalnych, jak również w służbach mundurowych. Osoby z wykształceniem psychologicznym potrzebne są także w marketingu czy sporcie. W zależności od miejsca wykonywanych czynności i grupy docelowej podopiecznych, psycholog musi się wykazać innymi kompetencjami. Psychologowie często biorą udział w specjalistycznych szkoleniach i specjalizują się w leczeniu konkretnych dolegliwości. Wielu psychologów kończy szkolenie z psychoterapii, dzięki czemu może wykonywać także zawód psychoterapeuty.

Psycholog czy psychoterapeuta

Jeżeli chcesz skorzystać z terapii psychologicznej możesz zastanawiać się kogo wybrać, kto będzie lepszy: psycholog czy psychoterapeuta. Ustawa o zawodzie psychoterapeuty nie znajduje się nawet w powijakach, w związku z czym należy uważnie wybrać specjalistę dla siebie. Żeby zostać psychoterapeutą w trakcie certyfikacji należy ukończyć kurs psychoterapii. Psychoterapeuta w trakcie certyfikacji to taka osoba, która ukończyła zazwyczaj czteroletnie szkolenie całościowe i przygotowuje się do zdania egzaminu. Żeby podejść do egzaminu należy spełnić pewne wymagania, które różnią się w zależności od tego, jakie towarzystwo wydaje dokument. Najpopularniejszymi organami wydającymi certyfikaty jest Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Psychoterapeuci mogą się jednak legitymować certyfikatem wydanym przez inne towarzystwa, które także mają swoje, zazwyczaj duże wymagania. Warto sprawdzić jakim certyfikatem posługuje się psychoterapeuta którego wybierasz. Psychologowie często zostają psychoterapeutami, ale wielu psychoterapeutów ma inne wykształcenie. Niektórzy ukończyli medycynę lub pielęgniarstwo, zdarzają się także socjologowie czy pedagodzy resocjalizacyjni. Niektórzy specjaliści uważają, że dobry psychoterapeuta powinien dysponować wiedzą psychologiczną, kwestią otwartą pozostaje, czy tę wiedzę należy zdobywać w ramach studiów, czy można skorzystać z kursów i samokształcenia. Psychoterapeuci często rezygnują z ubiegania się o certyfikat i poprzestają na ukończeniu szkolenia. Droga do certyfikatu jest długa i wyboista, nie każdemu na tym zależy. Niektórym psychoterapeutom certyfikacja zajmuje pięć lat, innym dziesięć. Najważniejsze jest to, żeby korzystać z superwizji. Dobry psychoterapeuta superwizuje się, tzn poddaje swoją pracę ocenie doświadczonego kolegi, który podpowiada jak można lepiej pracować.  Psychoterapeuta także wykonuje diagnozę, ale korzysta z innych narzędzi niż psycholog. Głównym narzędziem jest wywiad psychoterapeutyczny. Następnie przeprowadza psychoterapię zgodnie z podejściem w jakim pracuje.

Psycholog czy psychiatra

Zastanawiając się nad wyborem najlepszego dla siebie specjalisty niektórzy pytają: psycholog czy psychiatra. Najważniejsze jest to, że psychiatra jest lekarzem medycyny, może zatem przepisać leki i wystawić zwolnienie lekarskie. Psycholog nie może ani wypisać recepty, ani wystawić zwolnienia. Środowisko psychologów stara się wywalczyć dla siebie możliwość wystawiania krótkich zwolnień, gdyż pacjenci niejednokrotnie mają taką potrzebę, uzasadnioną stanem psychicznym.  Leki psychiatryczne bywają bardzo pomocne i jeśli ktoś doświadcza poważnych objawów takich jak głęboka depresja, myśli samobójcze, lęki uniemożliwiające funkcjonowanie, słyszenie głosów, halucynacje, myśli prześladowcze, nadmierna skłonność do dbania o porządek, nerwowość, niepohamowany i ryzykowny entuzjazm, czy budząca niepokój gadatliwość powinien natychmiast skontaktować się z psychiatrą. Także mniej poważne schorzenia dobrze leczy się farmakoterapią. Jednocześnie warto zauważyć, że najlepsze jest połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym.

Czy psycholog pomaga

Psycholog psychologowi nierówny. Nie można więc za ewentualne niepowodzenia w leczeniu winić całego środowiska, podobnie jak nie powinno się bezkrytycznie wierzyć w kompetencje każdej napotkanej osoby. Podejmując decyzję o współpracy z psychologiem najlepiej zachować zdrowy rozsądek i jednocześnie mieć otwarte serce. Możemy spotkać na swojej drodze osobę, której kompetencje są bez zarzutu, ale akurat coś między nami nie zagra. Nie wszyscy ludzie pasują do siebie osobowościowo. Osobowość psychologa także ma znaczenie, może się okazać niebywale skuteczny dla jednej osoby, a dla innej zupełnie przeciętny. Rozsądek i intuicja pomogą wybrać odpowiednią osobę. Psycholog może się okazać bardzo pomocny, już sama decyzja o skorzystaniu z opinii specjalisty zwiększa poczucie skuteczności i sprawstwa – nagle okazuje się, że wychodzimy z impasu i możemy zrobić coś dla siebie. Psycholog i psychoterapeuta pomaga spojrzeć na sytuacje życiowe z dystansu, dostarcza świeżego spojrzenia dzięki czemu nie musisz się tak bardzo przywiązywać do swojego zdania i okopywać na swojej pozycji, która jest często niewygodna. Psycholog i psychoterapeuta jest zazwyczaj życzliwą i empatyczną osobą, relacja z kimś kto słucha, nie ocenia a rozumie daje poczucie ulgi. W tego rodzaju relacji łatwiej jest dokonywać zmian i rewidować swoje dotychczasowe wybory. Można z całą pewnością stwierdzić, że psycholog pomaga, zwłaszcza jeśli się go dobrze i starannie wybierze. Czasem ludzi zgłaszający się po pomoc sami są zagubieni i zdezorientowani. Wówczas mogą poprosić o wsparcie w wyborze specjalisty jakąś bliską osobę lub skorzystać z polecenia znajomego. Najważniejsze to się nie poddawać, jeśli z jakimś psychologiem nie jest Ci po drodze – szukaj do skutku. Niektórzy psychologowie piszą blogi i artykuły, nagrywają podcasty. Czytając tego rodzaju treści możesz się przekonać, czy osoba do której się wybierasz ma podobny sposób myślenia. Możesz sprawdzić, czy sprawia na tobie wrażenie osoby kompetentnej i godnej zaufania. To dobry sposób, dla osób które się wahają i boją się sparzyć. Decyzja o szukaniu pomocy jest pierwszym krokiem do tego, by wreszcie poczuć się lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content